Prepolimer

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” width=”2/3″ tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

Prepolimer 

Prepolimer, Polyureanın ana hammaddesi olan TDI (toluen diizosiyanat) izosiyanat olarakta bilinir.

Prepolimeri anlamak için öncelik olarak polimerleri bilmek gerekmektedir. Polimerler, doğada yaşamın var olmasından beri DNA ve proteinler gibi doğal biyopolimerler ve sentetik  polimerler, monomer olarak bilinen bir çok küçük molekülün  polimerizasyonu  ile oluşurlar.

Prepolimer, yani ön-polimer denebilir. Kimyasal terimlerini açıklamasını daha da açacak olursak, çoklu (poli) ön (pre) molekül parçacık (mer) da denebilir.

Prepolimerler, endüstriyel amaçlı kullanıldığı için poliüretan izosiyantlardır. Prepolimerler, elastomerik özellikleri içinde barındırırken, termoset ve termoplastik grubunda yer alır. NCO sonlu reçinelerden elde edilen bir polimerdir.

Prepolimer, plastik ve poliüretan sektörünün yanında izolasyon grubu, polyurea kaplama ve kauçuk bağlayıcılar da kullanılmaktadır.

Prepolimer’in iki tür üretimi vardır; TDI (toluen diizosiyanat) ve MDI (difenilmetan-diizosiyanat) bazlı olanlar.

TDI bazlı olanlar termoplastikler de tercih edilirken, MDI bazlı olanlar ise sert ve rijit yapılı termoset plastiklerde tercih edilir.

Prepolimerler, arometik ve alifatik formülasyonlar olarak ta ayrılabilir.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” width=”1/3″ tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][fancy-ul icon_type=”standard_dash” color=”Accent-Color” alignment=”left”]

Kullanım Alanları

  • İzolasyon ürünleri
  • Polyurea kaplamalar
  • Poliüretan kaplamalar
  • Endüstriyel plastikler
  • Süngerler
  • Kauçuk bağlayıcılar

[/fancy-ul][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top