Temel Perde Su Yalıtımı

Temel ve perde duvarların su yalıtımı binaların temelinden korunması binanın ömrü bakımından önemlidir.

Temel ve perde duvarlar, toprak altı dolgu olması nedeniyle yağmur suları ve yer altı sızıntı sularına, aralıklarla su baskınlarına maruz kalırlar.

Perde duvar etraflarında genel olarak drenaj oluşturularak yeraltı sularını belirli oranda azaltmaya yönelik çözümler yapılabilir ancak bunlar geçici olmaktadır.

Aslında yapılarda en önemli su yalıtımı ihtiyacı olan alanlar olmasına rağmen, geçici su yalıtımları yapılmaktadır. Temel ve perde duvarlar betonarme ve içerisinde bulundurdukları çelik donatıların korozyona uğramasına neden olurken yapının uzun yıllar dayanmasına engel olurlar.

Temel ve perde duvarlarda diğer su yalıtımı çözümlerine göre yağmur suları, fiziksel hareketlere dayanım gösterebilen polyurea kaplama son ürün olması nedeniyle dikişsiz bir su yalıtımı kaplaması sağlarken ek yersiz ve toprak altı suları asitlerine en dayanıklı çözüm olmaktadır.
Polyurea, temel ve perde duvarların yalıtımında uygulama aşamasına geçilmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar zemin hazırlıklarının doğru yapılmış olması gerekmektedir.

%
Su Yalıtımı

Polyurea

Binaların temel ve perde duvarları yapıları korozyona karşı korur.

Yüzey Hazırlığı

Perde Duvar Yüzey Hazırlığı

Zemin hazırlığı, her su yalıtım ürünün zemine tutunmasını sağlayacak en önemli başlangıçtır.

Yüzey Hazırlığı

Uygulama yapılacak yüzey, yapışmayı engelleyici kalıp yağı, çimento artığı vb. kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Yüzeylerin uygulama öncesinde dona maruz kalmadığından emin olunmalıdır.

  • Perde duvar yüzeylerde öncelik olarak kalıp dökümü esnasında kalan demir, çivi ve benzeri metallerin kesilip alınması gereklidir.
  • Perde duvarlarda beton parçalarını ve zayıf parçacıklar elmas uçlu makine yardımı ile raspa yapılarak traşlanması sağlarnır.

İç ve Dış Köşelerin Yuvarlatılması

  • Perde duvarlar beton köşleri ve keskin noktalar taşlanarak ovel hale getirilir. Var ise içe gelen noktalara pah yapılır.

Astarlama ve Macun

  • Yüzeyde var ise kalıp boşukları tamir harcı ile doldurularak tamiratları yapılır.
  • Hazırlanan yüzeylerin Epoksi esaslı astar ile rulo yardımı ile hazırlanması sağlanır.
  • Yapılan işlemlerin devamında son olarak var ise çukur ve boşluklar poliüretan macun ile dolguları yapılır.

Dilatasyon Yapımı

  • Dilatasyonların açılması ve içlerinin mastikle doldurulup üzerine % 600 esneme kabileyeti olan dilatasyon bandı yapıştırılır.

Polyurea Kaplamanın Yapılması

  • Son olarak hazırlanan yüzeylere sıcak püskürtülen 100% katı solvent içermeyen aromatik, çift komponentli sprey  olarak metal, beton, ahşap ve diğer önerilen yüzeylere uygulanabilen esnek  yapılı modifiye polyurea kaplaması yapılır.
  • Polyurea kaplama üzerine isteğe göre Sprey Poliüretan Köpük veya Strafor yapılması gerekmektedir.


Temel Zemin’de Hazırlık

Betonarmenin zemini zayıf parçacıklardan arındırılmış olması gerekmektedir. Ardından zemin temizliği ve boşluk çukur vb. şeyler gözden geçirilerek tamiratlarının yapılması gerekmektedir. Zeminlerin yüzeyi aşırı engebe vb. şeyler var ise, 70 grit silim ile şerbet tabakasının tamamı alınması sağlanır.

Uygulama Aşaması

Zeminlerin hazırlanması sonrası betonarme zeminlere epoksi emprenye astarı uygulaması gerekmektedir. Polyurea hazır olan yüzeylere, tahrik gücü yüksek yüksek ısıtıcılı makine yardımı ile tüm yüzeylere 2mm olacak şekilde sprey şeklinde uygulanır.

Uygulama sonrası yüzeyler tek parça dikişsiz bir alan elde edilerek su yalıtımında yüksek verimlilik sağlanır.

Asitlere dayanır

Yer altı, toprak altı su ve asitlere karşı en iyi dayanım gösteren tek su yalıtım kaplamasıdır.

Polyurea Yırtılmaz

Bina ve yapıların temellerinde zaman içerisinde oluşan fiziksel hareketleri % 500 esnekliği ve yırtılma mukavemeti sayesinde yıllarca direnç gösterir.

Polyurea Ek Yersizdir

Temel ve perde duvarlarda en önemli nokta su izolasyonun ek yersiz olmasıdır. Bu sayede kesintisiz bir ürün olması su yalıtımını sorunsuz hale getirir.